Evropa

Belgie

Gent

Gent, město s bohatou historií a centrum belgické provincie Východní Flandry, leží asi 50 kilometrů severozápadně od Bruselu a má dnes něco přes dvě stě tisíc obyvatel.

Kusttram

V Belgii od poloviny 80. let 19. století postupně vznikla celostátní síť místních drah s rozchodem 1000 mm (v okolí Antverp původně 1067 mm) provozovaná podnikem NMBV/SNCV.

Francie

Strasbourg

Francouzský Strasbourg, centrum Alsaska, je dnes asi znám především jako sídelní město evropských institucí jako je Evropský parlament či Evropský soud pro lidská práva.

Chorvatsko

Split

Split, druhé největší město Chorvatska, je počtem obyvatel blízké naší Plzni.

Itálie

Firenze

Třísettisícová Florencie je hlavním městem italské provincie Toskánsko. Její bohatá historie začíná založením římskými vojáky v prvním století před naším letopočtem.

Milano

Milano, ležící v severní části průmyslové pádské nížiny, je hlavním městem provincie Lombardie. Samotné město má 1,3 milionu obyvatel, a je tak druhým největším italským městem.

Trieste

Město česky nazývané Terst leží v severní Itálii na pobřeží Jaderského moře u hranic se Slovinskem. Je hlavním městem provincie Friuli-Venezia Giulia.

Venezia

Benátky (italsky Venezia) jistě patří k nejzajímavějším italským městům.

Lotyšsko

Daugavpils

Druhé největší město Lotyšska, stotisícový Daugavpils, leží na jihovýchodě země blízko hranic s Litvou a Běloruskem. Historie města, založeného Řádem německých rytířů, sahá do 13. století.

Maďarsko

Budapest

Maďarská metropole Budapest leží jen pár desítek kilometrů od hranic se Slovenskem. Město vzniklo v 70. letech 19. století sloučením měst Buda, Óbuda a Pest a dnes má přibližně 2 miliony obyvatel.

Německo

Bad Schandau

Pouhých pár kilometrů za českými hranicemi po proudu Labe se nachází lázeňské městečko Bad Schandau, které skrývá jeden z nejmenších evropských tramvajových provozů.

Berlin

V Berlíně se jak z politických, tak i geologických důvodů mohlo přikročit ke stavbě podzemní dráhy velice brzo, první část byla otevřena v roce 1902.

Dresden

Drážďany, hlavní město spolkové země Sasko, leží asi třicet kilometrů od místa, kde řeka Labe opouští území České republiky.

Görlitz

Halle an der Saale

Halle an der Saale (česky Halle nad Sálou, oficiální název dnes zní Halle (Saale)) je dvousettisícové město ležící asi 25 kilometrů severozápadně od Lipska.

Magdeburg

Magdeburg je hlavním městem spolkové země Sasko-Anhaltsko a se zhruba 230 tisíci obyvateli je také jejím druhým největším sídlem, jen o málo menším než Halle nad Sálou.

Plauen

Asi třicet kilometrů severně od české Aše leží město Plauen čili Plavno, centrum saského kraje Vogtlandkreis.

Potsdam

Potsdam, česky Postupim, je menší město jihozápadně od Berlína.

Rhein-Ruhr

Dopravní svaz Rhein-Ruhr je systém integrované dopravy fungující od roku 1980, sdružující dopravce v podstatné části největšího německého souměstí ležícího v okolí soutoku Rýna a Rúru.

Woltersdorf

Sedmitisícový Woltersdorf leží u východních hranic Berlína ve spolkové zemi Braniborsko. Jde patrně o nejmenší obec v Německu, která má vlastní systém tramvajové dopravy.

Zwickau

Stotisícové Zwickau, které leží v rovinaté krajině na sever od Krušných hor, je důležitým centrem západní části Saska.

Nizozemsko

Den Haag

Den Haag, s necelým půlmilionem obyvatel třetí největší město Nizozemska, leží na pobřeží asi 20 kilometrů severně od Rotterdamu

RandstadRail

RandstadRail je systém lehké kolejové dopravy v západním Holandsku mezi Rotterdamem a Haagem, který vznikl v roce 2006 přestavbou dvou železničních tratí.

Rotterdam

Rotterdam, druhé největší město Nizozemska a největší evropský přístav, leží v jihozápadní části země u severního okraje delty Rýnu.

Utrecht

Utrecht, ležící asi 30 kilometrů jihovýchodně od Amsterdamu, je hlavním městem stejnojmenné provincie a čtvrtým největším městem v Nizozemsku (má přibližně 300 000 obyvatel).

Rakousko

Gmunden

Okresní město Gmunden leží při severním břehu jezera Traunsee v oblasti takzvané Solné komory ve spolkové zemi Horní Rakousy. Má zhruba 13 000 obyvatel.

Linz

Hlavním městem spolkové země Horní Rakousy je Linz s 185 800 obyvateli. Rozkládá se na obou březích řeky Dunaje, které jsou spojeny mostem s krásným pojmenováním z německé mytologie; most Nibelungů.

Wien

Hlavní město Rakouska jistě není nutné dlouze představovat. Ostatně architektonických, kulturních i jiných zajímavostí ve Vídni najdeme tolik, že by bylo nemožné je zde všechny vyjmenovat.

Rumunsko

Arad

Téměř dvousettisícové město Arad leží v rumunském Sedmihradsku na východním okraji Panonské nížiny necelých 20 km od maďarské hranice.

Slovensko

Bratislava

Bratislava, hlavní město Slovenské republiky, jistě není Čechům zcela neznámé. Snad každému se vybaví silueta Nového mostu přes Dunaj s bratislavským hradem v pozadí.

Slovinsko

Maribor

Maribor, druhé největší město Slovinska, získal městská práva v roce 1254. Původní název města je Marburg a do první světové války tam byla většina německého obyvatelstva.

» Městská doprava » Evropa