Daugavpils

Druhé největší město Lotyšska, stotisícový Daugavpils, leží na jihovýchodě země blízko hranic s Litvou a Běloruskem. Historie města, založeného Řádem německých rytířů, sahá do 13. století. Dnes více než polovinu obyvatel města tvoří Rusové, lotyšského obyvatelstva je méně než pětina.

Díky své poloze je Daugavpils důležitým železničním uzlem, zejména pro nákladní dopravu. Od roku 1946 má město tramvajovou dopravu, dnes zde jezdí tři linky.

Zdejší systém je v mnoha ohledech pozoruhodný. Podobně jako v Rize se zde používají tyčové sběrače. Významnou část sítě tvoří jednokolejné tratě; asi nejzajímavější je úsek linky 2 kolem zastávky Aglonas iela, kde tramvaje vedou téměř venkovskou zástavbou. Zajímavá je i „lesní“ trať linky 3 na východní konečnou u jezera Stropu ezers.

Neméně zajímavé je také složení vozového parku. Ten tvoří kombinace vozů KTM-5 a archaických RVZ-6, doplněná ojetými T3D ze Schwerinu (provozovanými výhradně ve dvojicích) a jednou tramvají KTM-8K (stav z roku 2011; od té doby došlo k nákupu nových nízkopodlažních vozidel).

Linka 1

Linka 2

Linka 3

Autobusy

Odkazy a zdroje

» Městská doprava » Evropa » Daugavpils