Firenze

Třísettisícová Florencie je hlavním městem italské provincie Toskánsko. Její bohatá historie začíná založením římskými vojáky v prvním století před naším letopočtem. Během středověku se město stalo významným centrem, k největšímu rozkvětu však dochází v patnáctém a šestnáctém století za vlády rodu Medicejských, kdy se Florencie stává kolébkou renesance. V polovině devatenáctého století, kdy došlo ke sjednocení Itálie, se Florencie na pět let stala i hlavním městem celého království. Rozsáhlému historickému centru s řadou kostelů, galerií, muzejí a dalších památek dominuje majestátní kopule dómu Santa Maria del Fiore, neméně známý je i most Ponte Vecchio přes řeku Arno.

Přes svou velikost a význam je dnes celé město obsluhováno pouze autobusy. Zdejší vozový park je velmi pestrý a nalezneme zde autobusy snad všech možných délek. Na první pohled jistě zaujmou titěrné minibusy na elektrický pohon projíždějící úzké uličky historického centra. Zbytek města pak obsluhují klasické sólo i kloubové autobusy různých výrobců, na některých linkách i midibusy; některé dvanáctimetrové vozy jsou na plynový pohon.

V současné době probíhá jihozápadně od železniční stanice Santa Maria Novella výstavba první tramvajové trati z plánovaného nového systému, který se zřejmě v budoucnu stane novou páteří zdejší městské dopravy.

» Městská doprava » Evropa » Firenze