Gent

Gent, město s bohatou historií a centrum belgické provincie Východní Flandry, leží asi 50 kilometrů severozápadně od Bruselu a má dnes něco přes dvě stě tisíc obyvatel. Dopravu zde, tak jako v jiných částech Vlámska, zajišťuje společnost De Lijn. Ve městě se nachází jedna ze tří tramvajových sítí provozovaných touto společností. Stejně jako ostatní tramvajové sítě v Belgii s výjimkou Bruselu (a jako někdejší celostátní systém) má ta zdejší rozchod 1000 mm. Tramvajová síť má kolem 30 kilometrů, v provozu je momentálně 5 linek (1, 4, 21, 22, 24).

V provozu najdeme (tak, jako je tomu v nedalekých Antverpách) dva typy vozů – starší tramvaje PCC vyrobené v Bruggách firmou La Brugeoise et Nivelles a nízkopodlažní vozy Siemens HermeLijn, které lze potkat ve všech tramvajových provozech dopravce De Lijn. Narozdíl od Antverp jsou zde ovšem oba zmíněné typy vozů provozovány v obousměrné verzi, vozy PCC tu navíc prošly modernizacemi.

Od roku 1989 byly v Gentu v provozu také trolejbusy, a to na jediné lince vedoucí ze severozápadu na jihovýchod města. Zrušeny byly po 20 letech existence v roce 2009, přičemž zhruba během následujících deseti let by měla být bývalá trolejbusová linka 3 nahrazena tramvajemi.

Odkazy a zdroje

» Městská doprava » Evropa » Gent