Northeast Corridor

Poměrně výjimečnou tratí v celé Severní Americe je Northeast Corridor, přes 700 km dlouhá elektrifikovaná trať spojující velká města na severovýchodě Spojených států.

Zatímco ve zbytku USA příliš elektrifikovaných tratí nenajdeme a obvyklá frekvence dálkových vlaků na tratích, kde vůbec jezdí, je jednou denně či několikrát týdně, mezi Bostonem a Washingtonem je možné potkat i několik vlaků společnosti Amtrak za hodinu, včetně naklápěcích souprav Acela Express dosahujících rychlosti až 150 mph (240 km/h). Na většině délky trati, která je místy až čtyřkolejná, navíc jezdí vedle dálkových vlaků také příměstská doprava, provozovaná různými společnostmi – Northeast Corridor prochází aglomeracemi Bostonu, New Yorku, Philadelphie a Baltimoru a Washingtonu D. C. Zatímco jinde mají vlaky Amtraku prakticky zanedbatelný dopravní význam, zde má železnice podstatný podíl na dopravě mezi zmíněnými městy.

Počátky elektrifikace sahají až na začátek 20. století, a přestože se jedná o prakticky izolovaný úsek, vyskytují se zde z historických důvodů tři různé napájecí systémy (všechny střídavé: 25 kV 60 Hz; 12,5 kV 60 Hz a 12 kV 25 Hz).

» Železnice » Severní Amerika » Northeast Corridor