Evropa

Černá Hora

Železnice

Francie

Železnice

Itálie

Železnice

Německo

Zittauer Schmalspurbahn

Do hornolužické Žitavy se vlakem z Liberce dostaneme za něco málo přes půl hodiny.

Nizozemsko

Železnice

Polsko

Śmigielska Kolej Dojazdowa

Na hlavní trati mezi Wrocław – Poznań leží poblíž Leszna poměrně nenápadná stanice Stare Bojanowo. Z ní vychází jedna polských úzkorozchodek, kde se dosud drží pravidelný provoz.

Rakousko

Achenseebahn

Necelých sedm kilometrů dlouhá ozubnicová dráha Achenseebahn se nachází přibližně 30 kilometrů východně od hlavního města Tyrolska Innsbrucku.

Attergaubahn

Nejzápadněji položenou tratí dopravce Stern und Hafferl je patnáctikilometrová dráha Vöcklamarkt – Attersee.

Feistritztalbahn

Dnešní Feistritztalbahn, tedy úzkorozchodná trať Weiz - Birkfeld, je asi polovinou původní tratě, která z Birkfeldu pokračovala do Rattenu.

Gleichenberger Bahn

Dráha Feldbach – Bad Gleichenberg je normálněrozchodná trať elektrifikovaná stejnosměrnou soustavou o napětí 1800 V. Je v provozu Štýrských zemských drah.

Mariazellerbahn

Mariazellerbahn je nejdelší rakouskou úzkorozchodnou tratí a zároveň jedinou elektrifikovanou úzkorozchodkou v Rakousku, která má jednoznačně železniční charakter.

Murtalbahn

Necelých šedesát pět kilometrů dlouhá Murtalbahn je prakticky jedinou tratí, která zasahuje do hornaté a nepříliš obydlené oblasti na pomezí Salzburska, Štýrska a Korutan.

Traunseebahn Vorchdorfbahn

Společnost Stern und Hafferl provozuje v Horních Rakousích několik místních elektrických drah.

Ybbstalbahn

Ybbstalbahn je vedle poměrně nedaleko ležící Mariazellerbahn jednou ze dvou rakouských úzkorozchodných tratí, na kterých dosud provozuje osobní dopravu státní dopravce ÖBB.

Zillertalbahn

Pozoruhodný příklad proměny úzkorozchodné železnice v moderní dopravní systém nalezneme v Tyrolsku přibližně 30 kilometrů východně od Innsbrucku.

Slovensko

Čiernohronská železnica

Čiernohronská lesní železnice je jednou z dochovaných lesních železnic na Slovensku.

TREŽ

Méně než deset kilometrů od Trenčína proti proudu Váhu se nachází ten méně známý ze dvou úzkorozchodných systémů, které jsou na Slovensku v provozu ZSSK.

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry se již v 19. století staly oblíbenou rekreační oblastí a pro vzrůstající počet návštěvníků bylo nutné zabezpečit odpovídající dopravu k hotelům a sanatoriím.

Slovinsko

Železnice v Mariboru

Fotogalerie slovinských železnic z železničního uzlu Maribor.

Švýcarsko

Úzkorozchodné dáhy

Waldenburgerbahn

Asi 10 kilometrů jihovýchodně od Basileje z trati Basel – Olten odbočuje místní trať do Waldenburgu.

» Železnice » Evropa