Ontario

Zdaleka nejlidnatější kanadská provincie leží mezi Velkými jezery a Hudsonovou zátokou. Převážná většina obyvatel žije v její jižní části poblíž hranice se Spojenými státy, v takzvaném koridoru Québec–Windsor. Nachází se zde i nejlidnatější město celé Kanady, pětimilionové Toronto.

Toronto a okolí

Oblast Toronta je díky své poloze důležitým železničním uzlem pro obě velké kanadské železniční společnosti – Canadian National Railway (CN) i Canadian Pacific Railway (CPR), doplněné řadou kratších tratí menších společností. Víceméně souběžně jsou tu hlavní tratě obou velkých společností vedeny do čtyř hlavních směrů – východním směrem podél břehů jezera Ontario do Montréalu, severním směrem z Toronta vycházejí transkontinentální tratě směrem na západ Kanady, jižním směrem do Spojených států jsou pak trati vedeny jednak po břehu Erijského jezera do oblasti Detroitu, jednak přes Niagara Falls do Buffala. Všemi zmíněnými hlavními směry jsou po tratích CN vedeny také dálkové vlaky společnosti VIA Rail, resp. ve směru do USA také vlaky Amtrak.

Kromě toho má Toronto i poměrně rozsáhlou síť příměstské železnice, provozovanou společností GO Transit. Na některých tratích jezdí příměstské vlaky celodenně v půlhodinovém intervalu, a to i o víkendu. Všechny linky vycházejí z hlavního nádraží Toronto Union Station, které je zároveň stanicí dálkových osobních vlaků Provoz je zajišťován vratnými soupravami složenými z patrových vozů a motorových lokomotiv – v celé oblasti Toronta není žádná elektrifikovaná železniční trať.

Ottawa a okolí

Hlavní kanadské město leží mírně stranou hlavních nákladních tahů obou největších kanadských železničních společností, které jsou mezi Torontem a Montréalem vedeny jižněji po břehu řeky Svatého Vavřince. Vlaky VIA Rail sem ovšem zajíždějí jak ve směru od Toronta, tak ve směru od Montréalu; VIA Rail některé zdejší tratě dokonce vlastní. Přestože přes Ottawu jedou i některé přímé vlaky Toronto – Montréal, neplatí to o všech, neboť přímá cesta po jižněji vedené trati CN je podstatně rychlejší.

Jistou zajímavostí je „lehká železnice“ (podle amerických měřítek) O-Train, pilotní projekt v rámci snah o využití kolejové dopravy jako páteře městské hromadné dopravy v Ottawě. Jedná se o poměrně krátký úsek v rámci samotného města s několika zastávkami, spojující mimo jiné oblast západně od centra s místní univerzitou. V provozu jsou zde jednotky Bombardier Talent.

» Železnice » Severní Amerika » Ontario