130 let pražské MHD

O víkendu 17. a 18. září 2005 si pražská MHD připomněla 130 let od zahájení provozu koňky. Při této příležitosti se kromě tradičního zářijového dne otevřených dveří konal také velkolepý průvod a po trase C jezdila historická souprava metra.

Sobotní den otevřených dveří se stejně jako přede dvěma lety konal v ústředních dílnách v Hostivaři. Tradičně byly zpřístupněny areály depa metra, opravny tramvají, autobusových garáží a opraven, a také hasičská základna. Protože v hostivařském depu právě probíhala výstavba stanice metra, byla návštěvníkům zpřístupněna i tato stavba.

V neděli se pak konal průvod všech provozuschopných historických vozů střešovického muzea doplněný ukázkami současného vozového parku. Již v ranních hodinách se na Mánesův most od Letné začalo sjíždět nebývalé množství tramvají (při cestě ze Střešovic některé vozy využily například i smyčku Špejchar). Poté, co se všechny tramvaje na mostě seřadily, zabíral průvod celý úsek mezi křižovatkami Staroměstská a Malostranská. Když si návštěvníci všechna vozidla dostatečně prohlédli, vydaly se tramvaje a několik autobusů Smetanovým nábřežím k Národnímu divadlu a dále přes Václavské náměstí a náměstí Republiky k Výstavišti, kde svou cestu ukončily. Zejména v první části trasy k Václavskému náměstí byla celá trasa po obou stranách lemována zástupem fotografujících i pouze přihlížejících diváků. Ve stejný den také jezdila v úseku Kačerov – Nádraží Holešovice trasy metra C historická třívozová souprava Ečs.

Den otevřených dveří

Průvod tramvají

Historická souprava metra

» Městská doprava » Česká republika » Praha » 130 let pražské MHD