Modely

Železnice

Tramvaje a metro

Silniční vozidla

Doplňky


Miniaturní papírové modely, které lze v této sekci najít, vznikly jako doplnění a rozšíření série Minibox pana architekta Milana Weinera, které vydávala společnost WDS a objevovaly se také v časopise ABC. Jedná se o velmi jednoduché vystřihovánky v měřítku 1:300, koncepčně vycházející ze starších sad ve větším měřítku 1:100.

Výhodou zvoleného měřítka, ve kterém je již většina vozidel velmi malá, je možnost tvorby různých diorámat a krajinných celků. Proto také vznikla řada vystřihovánek stromů, staveb a podobně. Zdejší sbírka, vytvořená jako doplněk originální série, je ovšem zaměřená na vozidla, a to především kolejová.

První model, původní a dnes již zcela přepracovaná verze modelu lokomotivy řady T 211.0 ČSD, se na tomto webu objevil poměrně záhy po jeho vzniku. Od té doby se nabídka vystřihovánek rozšířila – a pokud jde o železnici, dnes pokrývá velkou část vozidel, kterou bylo možné na českých kolejích spatřit zhruba v prvním desetiletí tohoto století. Vedle vlaků zde lze nalézt i tramvaje, zejména ty z produkce někdejší ČKD-Tatra Smíchov. Co do počtu modelů méně významné jsou pak novější kategorie silničních vozidel (obsahující pouze autobusy) a několik doplňků. Celkem zdejší katalog zahrnuje kolem 150 vystřihovánek, z nichž velká část je zveřejněna v několika různých barevných variantách. Seznam obsahuje modely čtyř autorů – kromě mě svou tvorbou přispěli také Jan O., MJ a Zemi.

V současné době bohužel na tvorbu nových modelů nezbývá tolik času, proto se velmi pravděpodobně zdejší zbírka co do počtu již výrazně rozšiřovat nebude.

Podmínky použití

Modely je možné pro vlastní soukromou potřebu používat bez omezení, jejich další šíření či publikování bez předchozího souhlasu autora ale není dovoleno. Bez výslovného svolení autora je zakázáno i jakékoliv komerčni využití modelů.

Pokud jde o úpravy modelů, pro soukromou potřebu je možné tak činit bez omezení. Pokud chcete model upravit a zveřejnit upravenou verzi, prosím o zaslání ukázky na můj e-mail. Vyhrazuji si právo zveřejnění zakázat; většinou by však k oboustranné spokojenosti mělo stačit, když autor úpravy ponechá na modelu odkaz na tento web a uvede informaci, že jde o upravený model. Proti původní verzi webu již na tomto místě nebudu upravené modely zveřejňovat (až na výjimky zařazené do hlavního katalogu).

» Modely