Modely

Železnice

Tramvaje a metro

Silniční vozidla

Doplňky

Novinky

15. 06. 2020


Miniaturní papírové modely, které lze v této sekci najít, vznikly jako doplnění a rozšíření série Minibox pana architekta Milana Weinera, které vydávala společnost WDS a objevovaly se také v časopise ABC. Jedná se o velmi jednoduché vystřihovánky v měřítku 1:300, koncepčně vycházející ze starších sad ve větším měřítku 1:100.

Výhodou zvoleného měřítka, ve kterém je již většina vozidel velmi malá, je možnost tvorby různých diorámat a krajinných celků. Proto také vznikla řada vystřihovánek stromů, staveb a podobně. Zdejší sbírka, vytvořená jako doplněk originální série, je ovšem zaměřená na vozidla, a to především kolejová.

První model, původní a dnes již zcela přepracovaná verze modelu lokomotivy řady T 211.0 ČSD, se na tomto webu objevil poměrně záhy po jeho vzniku. Od té doby se nabídka vystřihovánek rozšířila – a pokud jde o železnici, dnes pokrývá velkou část vozidel, kterou bylo možné na českých kolejích spatřit zhruba v prvním desetiletí tohoto století. Vedle vlaků zde lze nalézt i tramvaje, zejména ty z produkce někdejší ČKD-Tatra Smíchov. Co do počtu modelů méně významné jsou pak novější kategorie silničních vozidel (obsahující pouze autobusy) a několik doplňků. Celkem zdejší katalog zahrnuje kolem 150 vystřihovánek, z nichž velká část je zveřejněna v několika různých barevných variantách. Seznam obsahuje modely pěti autorů – kromě mě svou tvorbou přispěli také Jan O., MJ, Michibox a Zemi.

Podmínky použití

Modely je možné pro vlastní soukromou potřebu používat bez omezení, jejich další šíření či publikování bez předchozího souhlasu autora ale není dovoleno. Bez výslovného svolení autora je zakázáno i jakékoliv komerčni využití modelů.

Pokud jde o úpravy modelů, pro soukromou potřebu je možné tak činit bez omezení. Pokud chcete model upravit a zveřejnit upravenou verzi, prosím o zaslání ukázky na můj e-mail. Vyhrazuji si právo zveřejnění zakázat; většinou by však k oboustranné spokojenosti mělo stačit, když autor úpravy ponechá na modelu odkaz na tento web a uvede informaci, že jde o upravený model. Proti původní verzi webu již na tomto místě nebudu upravené modely zveřejňovat (až na výjimky zařazené do hlavního katalogu).

» Modely