Tramvaje Škoda 15T v Praze

Vozy Škoda 15T jsou druhým typem tramvají dodávaných Dopravnímu podniku hlavního města Prahy plzeňskou Škodou Transportation. Jedná se o plně nízkopodlažní tříčlánkové vozy se čtyřmi dvounápravovými otočnými podvozky, kterých by do Prahy mělo být postupně dodáno 250 kusů. Vozy stejného typu jsou v provozu také v lotyšské Rize.

První 100% nízkopodlažní tramvají vyrobenou v České republice byl prototypový vůz 15T evidenční číslo 115 (PMDP) / 9200 (DPP). Tato tramvaj byla testována nejprve na plzeňské tramvajové síti, později byla převezena do Prahy, kde došlo i k prvnímu představení veřejnosti při zářijovém dni otevřených dveří. Vůz 9200 se ale nikdy nedostal do provozu s cestujícími a posléze byl z Prahy opět odvezen.

Dodávky sériových vozů 15T do Prahy začaly v roce 2010. Po zkušebních jízdách došlo k prvnímu nasazení do pravidelného provozu s cestujícími více než rok po představení prototypu, 5. října 2010, a to na lince 7. Po krátké době se první vůz 15T přesunul na negarantované nízkopodlažní pořadí na lince 18, kde byl posléze doplněn dalšími tramvajemi stejného typu. S pokračujícími dodávkami v roce 2011 se pak tramvaje začaly objevovat i na dalších linkách.

» Městská doprava » Česká republika » Praha » Tramvaje Škoda 15T v Praze